Nigdy nie pytaj AI… o drogę

Pewna znana mądrość ludowa głosi „nigdy nie pytaj kobiety o wiek a mężczyzny o zarobki”. Współczesna prawda, którą warto odkryć w czasach kolejnej już rewolucji przemysłowej, powinna głosić: nigdy nie pytaj AI o… drogę.

Któregoś wieczoru postanowiłem odpytać Google Gemini o różne rzeczy związane z rodzinnym miastem. Zapytałem o radnych. To było dość ciekawe doznanie, bo wymyślił imiona i nazwiska, których w ogóle nie kojarzyłem, liczba też wykraczała poza ustawowe 15.

No niech mu będzie, nie musi się przecież znać na polityce a tym bardziej lokalnej. No, ale czy coś w ogóle wie o tym mieście?

Zapytałem go o rozkład jazdy pociągów z Wrocławia Głównego do Złotoryi. Prawdziwa odpowiedź brzmi, że nie jeżdzą. Ostatnie jeżdziły do końca sierpnia 2009 r. a następne są planowane na 2026 r. No, ale nasz model AI raczej nie lubi prostych odpowiedzi. Oto co mi odpowiedział:

Gdy przeczytałem tę jego wymyśloną i sobie ją w głowie zwizualizowałem zacząłem się lekko w duchu śmiać.

Zamiast liniami 275 i 284 z Wrocławia przez Środę Śląską do Legnicy i potem z Legnicy do Złotoryi model AI pokierował nas 20 kilometrów na południe linią 285 do Kobierzyc, potem pojechaliśmy na północ tą samą linią, którą przyjechaliśmy i przejechaliśmy kilkanaście 14 kilometrów na północ na stację Wrocław Psie Pole aby z niej linią 326 udać się na północ do Trzebnicy. Nie wiem jak dojechaliśmy, dalej kierując się na północ, z Trzebnicy do Prusic gdzie kiedyś owszem była kolej, ale wąskotorowa. Najdziwniejsze jednak było jak z tych Prusic trafiliśmy do Wołowa jadąc na zachód. Potem już w ogóle pojechaliśmy z Wołowa na południe do Świdnicy, z niej do pobliskiej Jaworzyny Śląskiej a potem na zachód do celu podróży Złotoryi. To wszystko w magiczne 1:50. Ma rozmach ten model…

Czy AI kłamie albo jest bezużyteczna? Nie, to są algorytmy, które operuje na statystyce przy wykorzystaniu źródeł danych, którymi model był trenowany. A kto powiedział, że Internet to nie jest jedno wielkie wysypisko śmieci i do informacji w nim zawartych nie trzeba podchodzić ostrożnie? Używaj AI, ale zawsze weryfikuj jego wyniki, bo inaczej zwiedzisz pół województwa nim trafisz do celu.